Slevy až 40 % | ŠPERK ZDARMA při nákupu nad 1850 Kč

Od Snu k Realitě, aneb od výběru zásnubního prstenu k žádosti o ruku

Zásnubní prsten není jen obyčejný kus šperku. Je to symbol lásky, závazku a slibu budoucnosti, který se dává v jeden z nejromantičtějších okamžiků v životě. Výběr toho pravého prstenu může být náročný, ale s naším průvodcem to bude hračka. Přinášíme vám komplexního rádce, jak vybrat zásnubní prsten, který bude dokonale vyhovovat vaší partnerce a také se dozvíte, proč je tradice darování zásnubních prstenů tak důležitá.

 


Proč se dávají zásnubní prsteny?

Historie zásnubních prstenů sahá až do starověkého Egypta, kde byly nalezeny důkazy o výměně prstenů mezi páry jako symbolu věčné lásky, přičemž kruh prstenu symbolizoval nekonečno. Tato tradice pokračovala i v římských dobách, kdy muži darovali ženám prsteny jako znamení, že mezi nimi došlo k závazku. Tyto prsteny byly často vyrobeny z železa a nošeny na levé ruce, což bylo považováno za spojení srdce a symbolu lásky. 

 • Symbolika zásnubního prstenu

Zásnubní prsten je nabitý symbolikou. Nejenže kruh prstenu reprezentuje nekonečnou a věčnou lásku, ale umístění prstenu na čtvrtém prstu levé ruky má také svůj význam. Dle starověkého řeckého a římského přesvědčení vede z tohoto prstu "vena amoris", neboli žíla lásky, přímo do srdce. Drahé kameny, zejména diamanty, jsou často voleny pro zásnubní prsteny kvůli své tvrdosti a odolnosti, což symbolizuje nezlomnost a trvalost závazku. Diamantový zásnubní prsten tak reprezentuje nejen krásu a vzácnost vztahu, ale i pevnost a trvalost lásky.


Jak vybrat zásnubní prsten?

Vybrat ten pravý zásnubní prsten je jako hledat klíč k srdci vaší partnerky či partnera. Nejprve se zaměřme na rozpoznání stylu vaší milované osoby. Je to jako při četbě knihy – hledáme mezi řádky, abychom pochopili hlubší význam. Někdo preferuje mohutnější prsteny, které v sobě nesou odvahu a sílu, zatímco jiným srdce zaplesá při pohledu na něco jemného a minimalistického. Úkolem je najít právě tu linii, která nejlépe vystihuje osobnost vaší partnerky či partnera.

Zkuste se zaměřit na šperky, které již nosí, anebo zaznamenávat jejich reakce na různé styly při procházení obchodů nebo prohlížení časopisů. Dalším krokem je výběr materiálu.

 • Zlato, stříbro, nebo platina?

Každý materiál má své jedinečné vlastnosti a symboliku. Zlato, král kovů, symbolizuje čistotu a je tradiční volbou. Stříbro, s jeho tichou elegance, přináší moderní dotek. Platina, vzácná a trvalá, zosobňuje nezlomnou sílu vztahu. Každá volba reflektuje jinou cestu, po které se vydáváte společně.

 • Výběr zdobení

Nemůžeme opomenout ani kámen, který bude prsten zdobit. Diamant, král mezi kameny, je často vyhledávaný pro svou nejčistší a nejtrvalejší krásu, symbolizující věčnou lásku. Avšak i alternativy jako jsou safíry, rubíny či smaragdy mohou vyprávět jedinečný příběh a přinést osobitý prvek do vašeho vztahu. Výběr kamene je jako vybrat správnou ingredienci do kouzelného lektvaru – musí to být ta pravá, aby kouzlo fungovalo.

 • A co velikost prstenu?

To je jako provádět tajnou misi. Možná nejjednodušší způsob, jak zjistit velikost, je "půjčit" jeden z prstenů, které vaše partnerka často nosí, a odnést ho k šperkaři, aby zjistil velikost. Pokud to není možné, zkuste se poradit s přáteli nebo rodinou, kteří vám mohou pomoci. Je to jako skládání puzzle – každý kousek je důležitý pro dokončení celkového obrazu.

 

Důležité aspekty, na které nesmíme zapomenout

 • Puncovní značky a certifikace kamene

Prvním krokem, který byste měli při výběru prstenu zvážit, jsou puncovní značky a certifikace kamene. Puncovní značka není jen malým osvědčením o pravosti materiálu, ze kterého je prsten vyroben, ale je zárukou kvality. U šperků ze zlata, stříbra či platiny vám tato malá značka řekne, že materiál je pravý a splňuje stanovené standardy. Stejně tak, důležitá je certifikace diamantu nebo jiného drahého kamene, který je součástí zásnubního prstenu. Certifikáty od renomovaných institucí, jako je Gemological Institute of America (GIA) nebo European Gemological Laboratory (EGL), vám poskytnou ujištění o tom, že kámen je přesně to, co prodejce tvrdí. Certifikace vám poskytne informace o karátu, barvě, čistotě a řezu kamene, což jsou klíčové faktory určující jeho hodnotu.

 • Záruka a možnost vrácení nebo výměny prstenu

Ne vždy se podaří výběr zásnubního prstenu uhodnout na první pokus. Proto je dobré před koupí zjistit, jaké jsou možnosti záruky, vrácení nebo výměny šperku. Někteří klenotníci nabízejí možnost vrácení nebo výměny prstenu ve stanoveném časovém limitu, což může být velmi užitečné, pokud prsten nakonec neodpovídá vašim či partnerovým představám. Záruka na šperk je také důležitá, pokud by došlo k poškození nebo ztrátě kamene.

 • Vlastní design prstenu: jak na to

Vlastní design prstenu je úžasný způsob, jak vytvořit něco, co bude mít osobní význam pro vás oba. V tomto případě je dobré vybrat si klenotníka, který má zkušenosti s tvorbou prstenů na míru. Bude s vámi spolupracovat na návrhu, pomůže vybrat správný kámen a materiál, a postará se o to, aby výsledný prsten byl přesně takový, jaký jste si představovali. Vytvoření vlastního designu může být trochu dražší a zabere více času, ale výsledek – prsten, který je jedinečný a má hlubší osobní význam – stojí za to. 

Kdy je ten správný okamžik k požádání o ruku?

Vytvoření perfektního momentu pro požádání o ruku je jednou z nejdůležitějších událostí ve vašem životě. Tento okamžik bude vaše láska pamatovat po celý život, takže je důležité, aby byl co nejmagičtější a nezapomenutelný. Zde jsou některé tipy a nápady, jak plánovat ten pravý moment pro vaše zásnubní požádání.

 • Plánování perfektního okamžiku: kdy a kde požádat

Plánování je klíčové. Zvažte, kdy a kde se cítí vaše partnerka či partner nejpohodlněji. Má to být soukromý pokoj plný svíček a květin, nebo raději romantický výlet na místo, které pro vás oba něco znamená? Vyberte si místo, které rezonuje s vaším vztahem – místo prvního setkání, prvního políbení, nebo místo, které má pro vašeho partnera speciální význam.

 • Osobní vs. veřejné požádání

Rozhodněte se, zda chcete, aby bylo vaše požádání soukromé nebo veřejné. Někteří lidé preferují intimitu soukromého momentu bez přítomnosti ostatních, zatímco jiní ocení dramatický veřejný projev lásky. Důležité je zvážit, co by vašemu partnerovi dělalo větší radost a co by odpovídalo jeho povaze.

 • Několik tipů na romantické a originální způsoby požádání:

Návrat na místo první schůzky: Vraťte se na místo, kde vše začalo, a připomeňte si vzácné okamžiky, které jste spolu sdíleli.

Lov na poklad: Vytvořte dobrodružnou hru, na jejímž konci bude vaše požádání. To může zahrnovat i návštěvu několika pro vás oba významných míst.

Pod hvězdami: Vyberte si jasnou noc, vezměte deku, košík s jídlem a požádejte pod otevřeným nebem.

Během společné záliby: Pokud máte společnou vášeň nebo koníček, využijte ho jako překvapivý moment pro vaše požádání.

 • Co dělat, pokud to nevyjde podle plánu

Někdy se stane, že i nejlepší plány nevyjdou. Důležité je zachovat klid a flexibilitu. Pokud například prší a nemůžete jít na plánovanou procházku, vytvořte stejně romantickou atmosféru doma. Nezapomeňte, že to, co skutečně počítá, je láska a myšlenka, kterou do plánování vložíte.

V každém případě, ať už se rozhodnete pro jakýkoli scénář, pamatujte, že upřímnost a opravdovost jsou nejdůležitější. Vaše požádání by mělo být odrazem vašich skutečných pocitů a vašeho vztahu. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob, ujistěte se, že je pro vás oba přirozený a smysluplný.

 

Prohlédněte si naši kolekci zásnubních prstenů nebo nám zavolejte na infolinku a my vám rádi pomůžeme s výběrem. Věříme, že pro vás byl tento článek užitečný. Poradíme vám i s výběrem velikosti prstenu nebo vám představíme naše nastavitelné prsteny.

Všem mužům přejeme hodně štěstí a úspěch v tomto životním kroku.

S láskou,

 • MAJYA